Jak vybrat
fasádní
barvu?
Jak vybrat
fasádní
barvu?

Jak vybrat fasádní barvu?

Fasádní barva je vizitkou každého domu. Každý, kdo se rozhodne pro stavbu domu, vyjdřuje barvou fasády svojí individualitu. Představivosti se meze nekladou, protože fasádní barvy lze tónovat do nejrůznějších odstínů. Který z nich si vyberete, je věcí osobního vkusu. Na této stránce najdete vše, co je třeba vzít v úvahu při výběru nové fasády.

Fasádní barvy pro starší budovy


Fasádní barvy se nepoužívajípouze u novostaveb. Pokud se fasáda domu drolí nebo již nesplňuje estetické nároky majitele, je čas na nový nátěr. V závislosti na tom, jak je fasáda znečištěná a poškozená, vydrží v tomto stavu několik dalších let. Stále se na ní ale hromadí prach a řasy. Před unáhleným natřením starší fasády je třeba nejprve důkladně  zkontrolovat její stav. Po letech působení povětrnostních vlivů se omítka a nátěr na fasádě mohou rozpadat. Pokud se omítka při otření stěny rukou uvolňuje, je třeba tato místa opravit. Teprve potom můžeme začít s nátěrem fasády.

Kolik stojí nátěr fasády?


Fasádní barva se dodává v nádobách různých velikostí - větší nádoby jsou samozřejmě dražší než menší, ale cena za litr vychází levnější. Cenu ovlivňuje také typ nátěru. Silikátové barvy jsou nejlevnější, ve středu cenového rozpětí jsou disperzní barvy. K nejdražším, ale také nejkvalitnějším patří barvy ze silikonové pryskyřice. Naše srovnání platí pro bílé barvy. Pokud jsou barvy tónované (do různých odstínů), navýší se jejich cena v závislosti na použitých pigmentech. 

Kolik barvy je potřeba?


Pro výpočet potřebného množství barvy musíte nejprve znát plochu fasády. Je také užitečné vědět, jaká je jeho savost. Pokud absorbuje běžné množství kapaliny, počítá se spotřeba 200 mililitrů barvy na metr čtvereční. Pokud má stěna domu plochu 100 metrů čtverečních, je podle tohoto výpočtu potřeba 20 litrů barvy na první nátěr. Pro dostatečnou ochranu fasády je potřeba vždy aplikovat dvě vrstvy nátěru, na druhou vrstvu je potřeba dalších 20 litrů. 

Vlastnosti fasádních barev

Aby vám barevná fasáda dlouho dělala radost, je dobré se podívat na složení barvy. Fasádní barvy dostupné na trhu se  liší svými vlastnostmi. Rozlišujeme tři typy barev: disperzní barvy na bázi silikonové pryskyřice, disperzní barvy a silikátové barvy.

Silikonové barvy

Nejčastějším typem nátěru je nátěr ze silikonové pryskyřice. Jeho základem je jako chemický prvek čistý křemík. Silikonové barvy kombinují vlastnosti minerálních a disperzních barev. Odpuzují vodu zvenčí a jsou propustné pro vodní páru. Při nátěru na fasádě působí rovnoměrně. Silikonové barvy nejlépe obstojí v náročných podmínkách, na stranách domu nejvíce vystavených působení povětrnostních vlivů a obrácených  k severu. Odolávají extrémním povětrnostním podmínkám a poskytují nejlepší ochranu proti řasám a plísním. To nejlepší ze silikonových barev představuje ThermoSan NQG – nejpokročilejší fasádní barva založená na technologii zasíťovaných nano-křemenných částic.

Disperzní barvy

Pojivem disperzních barev je směs syntetických pryskyřic. Jsou vodoodpudivé a propustné pro vodní páru. Protože syntetická pryskyřice dobře váže barviva, můžete si koupit disperzní barvu v mnoha barevných odstínech. Disperzní barvy jsou díky své velmi dobré barevné stálosti a optimální přilnavosti na slabě savých a smíšených podkladech vhodné pro použití v exteriéru. Kromě toho jsou zdaleka nejpoužívanějšími barvami pro použití v interiéru. Více informací o disperzních barvách pro interiér naleznete v sekci interiérové barvy. Pro spolehlivou ochranu domu proti povětrnostním vlivům zvolte mezi našimi fasádními barvami barvu Capamur Finish.

Silikátové barvy

Silikátové barvy jsou barvy vyráběné z minerálních pojiv a patří do podskupiny minerálních barev. Jako pojivo slouží tzv. draselné vodní sklo. Vodní sklo se vyrábí tavením sody a písku s prvky, jako jsou draslík a sodík. Minerální barvy jsou šetrné k životnímu prostředí a protože obsahují draslík mají vysokou hodnotu pH, která je činí odolnými vůči plísním a bakteriím. Díky vodnímu sklu je minerální barva odolná proti povětrnostním vlivům a UV záření.  Všechny tyto výhody nabízí naše silikátová barva Sylitol Finish 130.