Vyplatí se
zateplování
domu?
Vyplatí se
zateplování
domu?

Proč izolovat stěny a stropy?

Téma změny a ochrany klimatu je aktuálnější než kdykoli předtím. Stále více lidí hledá způsoby, jak osobně přispět k ochraně životního prostředí. Důležitou roli zde hraje izolace fasády a stropů v suterénu a nejvyšším podlaží. V našem přehledu vám ukážeme, jak to funguje a jaké výhody izolace nabízí.

1. Ochrana klimatu


Izolace jako příspěvek k ochraně klimatu

Pokud správně izolujete, významně přispíváte k ochraně klimatu. Izolovaný dům vyžaduje výrazně méně energie na vytápění, a tím se snižují emise CO2, které poškozují klima. Na druhou stranu šetříte přírodní zdroje, jako je zemní plyn nebo ropa. To však není vše, protože energeticky úsporné renovace, jako je například zateplení obvodového pláště budovy, se z hlediska ochrany klimatu rychle vrátí. Podle studie „Ekologické posouzení možností energetické renovace“, kterou vypracoval Institut pro výzkum ekologického hospodářství (IÖW) v Německu, se doba návratnosti z hlediska ochrany klimatu pohybuje v závislosti na rozsahu opatření a výchozím stavu budovy mezi méně než jedním a několika lety. 2. Z hlediska ochrany klimatu se jedná o opatření, která jsou v rozporu se zásadami ochrany klimatu.

2. Snížení nákladů na vytápění


Izolace snižuje náklady na vytápění

V domácnostech tvoří největší podíl spotřeby energie na vytápění. Při použití správné izolace se spotřeba výrazně sníží. Tím se také výrazně snižují náklady na vytápění. Platí zde zásada: čím starší dům, tím větší potenciál úspor. Zejména majitelům starších budov se proto vyplatí investovat do kvalitní izolace. To je důležité i z ekonomického hlediska: Díky nižší spotřebě je majitel budovy méně ovlivněn někdy velkými cenovými skoky dodavatelů energie.

3. Udržování a zvyšování hodnoty


Izolace – zachování nebo zvýšení hodnoty domu

Díky dobré izolaci můžete zachovat nebo dokonce zvýšit hodnotu svého domu. To je výhoda, která se často přehlíží, ale je velmi důležitá, zejména z ekonomického hlediska! Kromě toho izolace chrání před povětrnostními vlivy a přispívá tak k zachování stavební struktury a hodnoty budovy.

4. Ochrana proti chladu


Izolace jako ochrana proti chladu

Zejména v zimě, kdy je venku chladno a nevlídno, oceníme správnou izolaci nejvíce. Topná energie neuniká, vnitřní povrchy stěn a podlaha zůstávají teplé, stoupající teplý vzduch se neztrácí střechou a náklady na vytápění se výrazně snižují. V nezateplených domech je situace jiná: Navzdory výrazně vyšším nákladům na energie jsou vnější stěny a celkové vnitřní klima často chladné a nepříjemné.

5. Tepelná ochrana


Izolace jako ochrana před teplem

Izolace přináší výhody i v létě. Jestliže v zimě je třeba zabránit kolísání tepla z interiéru do exteriéru, v létě je tomu naopak. Izolace zde zajišťuje, že teplo zůstává venku, zatímco uvnitř domu panují příjemné teploty. V mnoha budovách se tak lze obejít bez dalšího "žrouta" energie – klimatizačního systému.

6. Zlepšení kvality života


Izolace zlepšuje kvalitu života

Tento bod úzce souvisí s aspekty tepelné a chladové izolace. Například izolace fasády a izolace suterénu a podkroví vytváří v zimě teplé a útulné vnitřní klima, zatímco v létě zůstává dům příjemně chladný, i když jsou venkovní teploty vysoké. Izolace také dobře izoluje zvuk. Hluk z ulice a další rušivé zvuky jsou tlumeny, což mimo jiné vede ke klidnějšímu spánku. Zateplení tak znatelně zvyšuje komfort bydlení i kvalitu života.

7. Ochrana proti plísním a vlhkosti


Izolace chrání před plísněmi a vlhkostí

Vlhkost vzniká v každé domácnosti při praní, sprchování, vaření nebo dokonce dýchání. Tato teplá vlhkost může kondenzovat na neizolovaných chladných stěnách nebo ve výklencích a rohových prostorech, zejména při nízkých venkovních teplotách. Výsledkem může být poškození vlhkostí a plíseň. Izolace tomuto problému zabraňuje: V izolovaném domě jsou stěny teplé a suché i v zimě. Výsledek: vnitřní klima zůstává zdravé a hygienické, avšak za předpokladu správného větrání a dostatečného vytápění.